Świadectwo Charakterystyki Energetycznej
Świadectwo Charakterystyki Energetycznej Wrocław

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej Wrocław


Budujesz dom, a może budynek użytkowy? Kupujesz lub sprzedajesz mieszkanie?
A może potrzebujesz dokumentu potwierdzającego aktualny cieplny stan energetyczny lokalu?

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej Wrocław (lub certyfikat energetyczny – jest to w zupełności tożsame) stanowi ocenę charakterystyki energetycznej budynku. Takie świadectwo określa jakość obiektu w kontekście zużywanej energii. Przedstawia ono też rozwiązania, jakie można zastosować, by koszty eksploatacji budynku były mniejsze. Jednak nie są to szczegółowe informacje, jedynie pewien zarys działań, które można podjąć. To zasadnicza różnica między świadectwem, a audytem energetycznym.

Ów certyfikat stanowi ważny dokument i jest umieszczany w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków. Okres ważności świadectwa energetycznego to 10 lat (oczywiście pod warunkiem, że w tym czasie nie miały miejsca roboty budowlane, przez które charakterystyka energetyczna budynku mogła ulec zmianie). Przez ten czas zarówno osoba zlecająca wykonanie go, jak i certyfikator, są zobowiązani do przechowywania dokumentu.

Dla kogo świadectwo charakterystyki energetycznej jest przeznaczone?

W przeciwieństwie do audytów energetycznych, świadectwa wymagane są w określonych przypadkach: – sprzedaż/wynajem każdego budynku czy lokalu, – budynki o powierzchni większej niż 250 mkw użytkowane przez organy administracyjne, wymiar sprawiedliwości lub prokuratury oraz gdzie obsługiwani są obywatele.

Jednak są także obiekty, które zwolnione są z obowiązku sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej:

– chronione przepisami dotyczącymi ochrony i opieki nad zabytkami, – będące miejscami kultu oraz związane z działalnością religijną, – mieszkalne, których użytkowanie w ciągu roku trwa nie więcej niż 4 miesiące, – których powierzchnia użytkowa jest mniejsza niż 50 mkw; wolnostojące, – do celów przemysłowych i gospodarczych, jednak nieposiadające instalacji wykorzystujących energię (poza oświetleniem wbudowanym).

Jeżeli potrzebujesz Świadectwa Energetycznego Budynku kliknij w przycisk poniżej.